Автоматизовані системи контролю та обліку споживання електроенергії


Об’єднана Електроенергетична Система України (ОЕСУ) – це сукупність електростанцій, електричних та теплових мереж, інших об’єктів електроенергетики, що сполучені між собою спільним режимом виробництва, передачі, та розподілу електричної й теплової енергії за їх централізованого управління.

Побутові споживачі, промислові та електротранспортні підприємства, суб’єкти комунального господарства приєднані до ОЕСУ у якості кінцевих споживачів електроенергії.

Згідно з відповідними Законами України, та Кодексом комерційного обліку електричної енергії, різноманітні електропостачальні компанії забезпечують постачання, та комерційний облік електроенергії, що відвантажується кінцевим споживачам. Які (споживачі) розраховуються за поставлену електроенергію згідно обліку, та розрахунків, що ведуть учасники ОЕС України.

Кінцеві споживачі мають право вести власний облік електричної енергії, що використовують на своєму об’єкті. Такий облік зветься «технічним обліком» і побудований на мережі внутрішньооб’єктних лічильників електричної енергії, та локальних системах збору даних з цих лічильників.

В переважній більшості випадків системи технічного обліку споживачів не зв’язані з системами комерційного обліку електропостачальних компаній, та інтегральні дані технічного обліку суттєво відрізняються від даних комерційного обліку, за якими, насамперед, і відбуваються розрахунки.

Різниця між даними комерційного та технічного обліку називається розбалансом споживання електричної енергії, і його величина вказує на розміри несанкціонованих, та наднормативних втрат електричної енергії на об’єкті споживача.

Завдання керівника будь-якого об’єкту електроспоживання знайти різницю між комерційним та технічним обліком споживання, усунути причини цієї різниці, та зменшивши її до нормативного рівня, суттєво знизити свої витрати на споживання електроенергії.


ТПК ActiV-EL - це автоматизована система технічного обліку електричної енергії (АСТОЕ) на об’єктах споживачів, що забезпечує збір даних з лічильників електричної енергії, встановлених на об’єкті, передачу цих даних, засобами сучасного телекомунікаційного зв’язку, до диспетчерського центру об’єкту, та формування, на спеціалізованому програмному забезпеченню, із цих первинних даних, необхідної аналітики у вигляді розрахунків, таблиць, діаграм, та графіків.

ТПК ActiV-EL – це багатофункціональний комплекс, що може одночасно виконувати функції АСКОЕ, для потреб постачальників електричної енергії, та функції АСТОЕ, для організації її обліку на об’єкті споживача. Комплекс здатен вести комерційний облік електричної енергії, що постачається споживачеві, одночасно створювати технічний облік електроенергії на об’єкті споживача, та порівнювати дані комерційного та технічного обліку в будь-який момент часу.

ТПК ActiV-EL виконує наступні функції:

  • Ведення єдиного часового режиму на всьому об’єкті
  • Синхронізація у часі даних між постачальником, та споживачем електричної енергії
  • Отримання та перетворення в необхідний формат всіх даних, що передаються приладами вимірювання, з прив’язкою цих даних до визначеного часу
  • Архівація отриманих даних в спеціалізовану базу даних (БД)
  • Трансформація первинних даних о вимірах у формат даних під інші системи
  • Синхронізована, у часі, можливість відправки даних у інші системи
  • Формування, на основі первинних даних, необхідної диспетчерської та управлінської аналітики у вигляді таблиць, діаграм та графіків
  • Інтеграція даних від різних приладів вимірювання електроенергії
  • Формування звітності комерційного обліку (КО) по кожному споживачу за розрахунковий період за спожиті енергоносії
  • Контроль та профілактика наднормативних втрат енергоносіїв, з локалізацією місць аварій, та несанкціонованих втручань в систему
  • Можливість врахування диференційованих, за зонами та часом, тарифів (багатотарифний облік)
  • Формування документів, що є підставою для розрахунків за спожиті енергоносії
  • Розрахунок, в он-лайн режимі балансу між комерційним та технічним обліком
  • Мнемонічні он-лайн схеми функціонування приладів, що контролюються
  • Можливість опитування приладів вимірювання за межами стандартного графіку опитування
  • Можливість керування (диспетчеризація) функціонуванням приладів вимірювання

Головною функцією ТПК ActiV-EL є реалізація сукупності процесів та процедур комерційного та технічного обліку електричної енергії із забезпечення формування даних щодо обсягів відпущеної, та спожитої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками Об’єднаної електроенергетичної системи України, та суб’єктами, що приєднані до неї


Питання-Відповідь

Яка дальність передачі даних?

Дальність передачі даних перевищує 10 км в межах міста, а за межами міста становить, в середньому, 50 км.

Такі показники в кілька разів перевищують дальність дії мережі. Виграш в дальності дії однієї базової станції дозволяє охоплювати великі площі меншою кількістю станцій, що, в свою чергу, скорочує витрати на інфраструктуру і обслуговування мережі.

В якому вигляді здійснюється передача показань?

У повідомленнях передається значення лічильника імпульсів і погодинна статистика споживання.

Чи потрібна ліцензія для передачі даних на використовуваних частотах?

Передача даних відбувається на частоті 868,8 МГц при потужності до 25 мВт. На даному частотному діапазоні дозволено вільне і безкоштовне використання радіопередавальних пристроїв.


Є питання? Задавайте!

  • Проконсультуємо по системах АСКОЕ
  • Допоможемо вибрати систему обліку ресурсів
  • Надішлемо «Анкету-опитувальник»

Є питання? Задавайте!