Автоматизовані системи контролю та обліку постачання електроенергії
Об’єднана Електроенергетична Система України (ОЕСУ) – це сукупність електростанцій, електричних та теплових мереж, інших об’єктів електроенергетики, що сполучені між собою спільним режимом виробництва, передачі, та розподілу електричної й теплової енергії за їх централізованого управління.
Електрогенеруючі компанії, що виробляють електроенергію, передають її операторам магістральних мереж, що транспортують цю електроенергію на великі відстані. Далі, електроенергія передається операторам розподільчих мереж, які, за участю електропостачальних компаній, та різноманітних трейдерів, доводять її до кінцевих споживачів, що розташовані на всій території України.
Ефективність роботи цієї розгалуженої мережі, та якість обслуговування кінцевих споживачів електричної енергії, залежить від взаємодії, та координації зусиль всіх учасників ОЕС України.
Така координація взаємодії виробників електричної енергії, компаній з транспортування та постачання, балансування, та споживання електроенергії, залежить від наявності оперативної багатофакторної інформації, стосовно того, що відбувається на кожному елементі системи, та можливості, за рахунок вірної інтерпретації цієї інформації, коригувати діяльність кожного елементу, та, відповідно, всієї ОЕСУ, взагалі.
Оператор та диспетчер ОЕСУ повинні мати дієвий інструмент аналізу того, що відбувається в Системі кожен момент часу, та мати можливість впливати на роботу цієї Системи за рахунок наявних диспетчерських інструментів.
Програмно-технічний комплекс ActiV-Energy, та спеціалізоване рішення ActiV-EL, що входить до складу комплексу, дозволяють об’єднати в єдину інформаційну мережу засоби вимірювання електричної енергії, що встановлені в регламентованих Кодексом комерційного обліку електричної енергії місцях ОЕСУ, канали передачі первинних даних від лічильників, та спеціалізоване програмне забезпечення, що, у відповідності до вимог Кодексу, приймає, зберігає, та обробляє первинну інформацію, перетворюючи її у аналітику, стосовно роботи ОЕСУ, та у дані комерційного обліку електричної енергії, які можуть використовувати між собою учасники ОЕСУ для забезпечення комерційних розрахунків.
ПТК ActiV-EL – це автоматизована система комерційного обліку електричної енергії (АСКОЕ), що призначена для роботи у складі учасників Об’єднаної електроенергетичної системи України, та складається із засобів вимірювальної техніки, телекомунікаційного устаткування, що забезпечує збір, обробку, збереження та відображення інформації, засобів зв’язку та синхронізації часу, функціонально об’єднаних для забезпечення комерційного обліку електричної енергії;
ПТК ActiV-EL створений під задачі комерційного обліку електричної енергії в структурі ОЕСУ, та розрахований на реалізацію основних функцій:
- Ведення єдиного часового режиму на всьому об’єкті, що входить до системи, та ОЕСУ, в цілому
- Отримання та перетворення в необхідний формат всіх даних, що передаються приладами вимірювання, з прив’язкою цих даних до визначеного часу
- Архівація отриманих даних в спеціалізовану базу даних (БД)
- Трансформація первинних даних о вимірах у формат даних під інші системи
- Синхронізована, у часі, можливість відправки даних у інші системи
- Формування, на основі первинних даних, необхідної диспетчерської та управлінської аналітики у вигляді таблиць, діаграм та графіків
- Формування звітності комерційного обліку (КО) по кожному споживачу за розрахунковий період за спожиті енергоносії
- Контроль та профілактика наднормативних втрат енергоносіїв, з локалізацією місць аварій, та несанкціонованих втручань в систему
- Можливість врахування диференційованих, за зонами та часом, тарифів
- Формування документів, що є підставою для розрахунків за спожиті енергоносії
- Розрахунок, в он-лайн режимі балансу між комерційним та технічним обліком
- Можливість опитування приладів вимірювання за межами стандартного графіку опитування
- Можливість керування (диспетчеризація) функціонуванням приладів вимірювання
Головною функцією ТПК ActiV-EL є реалізація сукупності процесів та процедур комерційного обліку електричної енергії із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками Об’єднаної електроенергетичної системи України, та суб’єктами, що приєднані до неї.
Питання-Відповідь
Дальність передачі даних перевищує 10 км в межах міста, а за межами міста становить, в середньому, 50 км.
Такі показники в кілька разів перевищують дальність дії мережі. Виграш в дальності дії однієї базової станції дозволяє охоплювати великі площі меншою кількістю станцій, що, в свою чергу, скорочує витрати на інфраструктуру і обслуговування мережі.
У повідомленнях передається значення лічильника імпульсів і погодинна статистика споживання.
Передача даних відбувається на частоті 868,8 МГц при потужності до 25 мВт. На даному частотному діапазоні дозволено вільне і безкоштовне використання радіопередавальних пристроїв.
Є питання? Задавайте!
- Проконсультуємо по системах АСКОЕ
- Допоможемо вибрати систему обліку ресурсів
- Надішлемо «Анкету-опитувальник»